Niemcy

Różnorodność kulturowa:Niemiecka kultura, jak i mieszkańcy bardzo się między sobą różnią w różnych częściach kraju, każdy region należałoby opisać z osobna. Można wstępnie podzielić kraj na wschodnie i zachodnie landy (do dziś odczuwalne są silne spięcia i animozje pomiędzy, a także ewangelicką, świecką i tolerancyjną północ, oraz katolickie, konserwatywne i nacjonalistyczne południe.

Literatura:Najdonioślejsze dzieła literatury niemieckiej powstały w okresie romantyzmu. „Faust” Goethego, „Zbójcy” Friedricha Schillera czy poezja Heinricha Heinego na stałe weszły w kanon światowych arcydzieł. Współczesną wielką literaturę niemiecką reprezentują natomiast Tomasz Mann, Herman Hesse, Günter Grass czy Herta Müller.

Muzyka:Muzyka niemiecka to natomiast dokonania Feliksa Mendelssohna, Roberta Schumana, Franciszka Liszta czy Johannesa Brahmsa. Rozsławił ją również Ryszard Wagner swoimi wielkimi operami, np.  „Pierścień Nibelunga” lub „Tristan i Izolda”.

Religia:W Niemczech dominującym wyznaniem religijnym jest chrześcijaństwo. Kraj wyraźnie dzieli się na odłam katolicki i protestancki. Ten pierwszy występuje głównie w zachodniej i południowej części państwa (szczególnie w Bawarii) - katolicy stanowią w Niemczech około 30%. Z kolei odłam protestancki (również 30% społeczeństwa) przeważa w północnym obszarze kraju. Drugą co do liczby wyznawców religią w Niemczech jest islam, który praktykuje aż 4 miliony mieszkańców (prawie 5% obywateli). W dalszej kolejności znajdują się judaizm, hinduizm i mniejsze wyznania.

Święta:Również niekażde święto jest obchodzone w każdym z krajów członkowskich, wiekszość państw stricte katolickich nie posiada dnia wolnego z okazji świąt Kościoła protestanckiego, jak i odwrotnie.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl